Features:
Includes cabinet pull ring and mount
High quality finishes resist tarnish through daily use
Hand crafted from brass with attention to fine detail
Coordinates with other items in the Configurable Drop Pulls collection
Covered under a limited lifetime warranty
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies–producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands. Solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Specifications:
Length: 2″
Width: 2″
Projection: 3/4″
Base Length: 1/2″
Base Width: 1/2″
Material: Brass
Product Variations:
A2670 / A2670-15: 1-1/2 Inch Square Cabinet Pull Ring with Square Mount
A2670 / A2670-2 (This Model): 2 Inch Square Cabinet Pull Ring with Square Mount
A2670 / A2670-25: 2-1/2 Inch Square Cabinet Pull Ring with Square Mount
Additional Alno Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Alno Products
Alno Convertibles Collection
Specifications
| Width | 2 in. |
| Length | 2 in. |
| Product Weight | 4.5 lbs. |
| Projection | 0.75 in. |
| Quantity | 1 |
| Base Width | 0.5 in. |
| Length mm | 51 mm |
| Projection mm | 19 mm |
| Width mm | 51 mm |
| Material | Brass |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Ring Pulls |
| Backplate Included | No |
| Bulk Pack | No |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Base Material | Brass |
| Handshower | Yes |
| Collection | Convertibles, Configurable Drop Pulls |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Polished Chrome, Satin Brass |
| Color Tone | Brass Tones, Silver Tones |




Reviews
There are no reviews yet.