Features:
Includes cabinet pull ring and mount
High quality finishes resist tarnish through daily use
Hand crafted from solid brass with attention to fine detail
Swarovski crystal accent
Coordinates with other items in the Configurable Drop Pulls collection
Covered under a limited lifetime warranty
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies–producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands. Solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Specifications:
Length: 2-1/2″
Width: 2-1/2″
Projection: 3/4″
Base Diameter: 1/2″
Material: Brass
Product Variations:
C2660 / A2670-15: 1-1/2 Inch Wide Square Cabinet Pull Ring with Round Crystal Mount
C2660 / A2670-25 (This Model): 2-1/2 Inch Wide Square Cabinet Pull Ring with Round Crystal Mount
Additional Alno Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Alno Products
Alno Convertibles Collection
Specifications
| Width | 2.5 in. |
| Length | 2.5 in. |
| Product Weight | 5 lbs. |
| Projection | 0.75 in. |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 64 mm |
| Projection mm | 19 mm |
| Width mm | 64 mm |
| Base Diameter | 0.5 in. |
| Material | Brass, Crystal |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Ring Pulls |
| Characteristics | Crystal |
| Backplate Included | No |
| Bulk Pack | No |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Base Material | Brass |
| Handshower | Yes |
| Collection | Convertibles, Configurable Drop Pulls |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Crystal Convertibles |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |



Reviews
There are no reviews yet.