American Standard 18SB.9301800T Features:
Made of 18 gauge stainless steel
Undermount installation
Single basin design provides maximum workspace
Sound absorbing pads prevents dish clatter and undercabinet condensation
Includes drain fitting with strainer
Installation hardware and cut out template included
American Standard 18SB.9301800T Specifications:
Length: 30″ (left to right of the sink)
Width: 18″ (front to back of the sink)
Height: 9″ (top to bottom of the sink)
Basin Length: 28″ (left to right of the basin)
Basin Width: 15-15/16″ (front to back of the basin)
Drain Location: Center
Drain Connection Size: 3-9/16″
Number of Faucet Holes: 0
Minimum Cabinet Size: 36″ (minimum left to right cabinet dimension)
Why Buy American Standard From Us:
We are an American Standard Preferred Authorized Online Dealer
We Only Ship Showroom Quality products vs Builder Grade quality found at big box retailers
All metal parts, not plastic like some of our competitors
Customer Care Experts Available 7 Days a Week to Serve You Before & After Purchase
A Showroom Experience from the Comfort of Your Home or Office
Additional American Standard Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all American Standard Products
American Standard American Standard Collection
Specifications
| Height | 9 in. |
| Width | 18 in. |
| Nominal Width | 18 in. |
| Backplate Depth | 9 in. |
| Bar Length | 28 in. |
| Base Width | 15.938 in. |
| Drain Connection | 3.563 in. |
| Length | 30 in. |
| Minimum Cabinet Size | 36 in. |
| Nominal Length | 30 in. |
| Sink Length | 30 in. |