Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Winsome collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 3-3/4″
Length: 5-5/16″
Width: 7/16″
Projection: 1-3/8″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Winsome Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.4375 in. |
| Length | 5.3125 in. |
| Product Weight | 0.34 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Projection | 1.375 in. |
| Length mm | 135 mm |
| Projection mm | 35 mm |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Style | Bar Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Allison Value Hardware, Winsome |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Color | Champagne Bronze, Golden Champagne, Matte Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Nickel |
























Reviews
There are no reviews yet.