Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Renown collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 5-1/16″
Length: 5-11/16″
Width: 9/16″
Projection: 1-3/16″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Renown Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.5625 in. |
| Length | 5.6875 in. |
| Product Weight | 0.2 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 5.0625 in. |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Projection | 1.1875 in. |
| Length mm | 144 mm |
| Projection mm | 30 mm |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Allison Value Hardware, Renown |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Color | Champagne Bronze, Golden Champagne, Oil Rubbed Bronze, Polished Nickel, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
























Reviews
There are no reviews yet.