Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Renown collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 3-3/4″
Length: 4-7/16″
Width: 9/16″
Projection: 1-1/8″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Renown Collection
Specifications
| Product Weight | 0.15 lbs. |
| Width | 0.5625 in. |
| Projection | 1.125 in. |
| Length | 4.4375 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Length mm | 113 mm |
| Projection mm | 29 mm |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Style | Handle Pulls |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Collection | Allison Value Hardware, Renown |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Champagne Bronze, Golden Champagne, Oil Rubbed Bronze, Polished Nickel, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Gold Tones, Nickel Tones, Silver Tones |























Reviews
There are no reviews yet.