Features:
Constructed of carbon steel for durability and dependability
Coordinates with other items from the Bar Pulls collection
Includes mounting hardware: #8-32 x 1 in. Truss Head Machine Screw
Covered under Amerock’s limited lifetime warranty
Includes ten (10) pulls
Dimensions:
Center to Center: 3″
Length: 5-3/8″
Width: 1/2″
Projection: 1-3/8″
Product Variations:
BP19009-10PACK: 1-15/16″ Cabinet Knob
BP40515-10PACK (This Model): 3″ Cabinet Pull
BP40516-10PACK: 3-3/4″ Cabinet Pull
BP40517-10PACK: 5-1/16″ Cabinet Pull
BP1178-10PACK: 7″ Cabinet Pull
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Bar Pulls Collection
Specifications
| Product Weight | 3.4 lbs. |
| Width | 0.5 in. |
| Length | 5.375 in. |
| Center to Center | 3 in. |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Projection | 1.375 in. |
| Quantity | 10 |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Projection mm | 35 mm |
| Length mm | 137 mm |
| Width mm | 13 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Carbon Steel |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Bar Pulls |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Bulk Pack | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Bar Pulls |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | No |
| Color | Black Bronze, Oil Rubbed Bronze, Polished Nickel |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones |










Reviews
There are no reviews yet.