All Emtek items are made to order. Please allow 1 to 2 weeks processing time.
Â
Â
Passage Function: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Â
Features:
Crafted from solid brass for a premium feel
Handing can be selected for either left or right handed doors
Easily installs on standard prepared doors
Covered by a Limited Lifetime Manufacturer Warranty
Does not meet criteria of the American’s with Disabilities Act (ADA)
Product Technologies:
Material – Solid Brass: Solid brass offers a substantial weight and smoothness compared to lesser materials. It is widely considered to be the highest quality material in door hardware.
Â
Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/4″ to 3″
Handing: Left or Right
Handle Length: 5-3/8″
Handle Projection: 2-1/8″
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner
Material: Brass
Product Weight: 1.8 lbs.
Product Variations:
505MYL: Dummy Door Lever Set
510MYL (This Model): Passage Door Lever Set
520MYL: Privacy Door Lever Set
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Myles Collection
Specifications
| Product Weight | 1.8 lbs. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8", 3" |
| Handle Length | 5.375 in. |
| Handle Projection | 2.125 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Material | Brass |
| Thermostat | Modern |
| Concealed Screws | No |
| Function | Passage |
| Handshower | Left, Right |
| Handle Design | Myles |
| Lever Shape | Round, Straight |
| Panic Proof | No |
| Rosette Shape | Round |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Brass Modern |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | No |
| Series | Myles |
| Fire Rated | No |
| Color | Flat Black, Lifetime Polished Nickel, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.