Features:
Constructed of high quality material for lasting durability
Coordinates with other items from the Nature series
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 3″
Length: 4-1/2″
Width: 2-1/4″
Projection: 1″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Nature Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 2.25 in. |
| Product Weight | 0.1312 lbs. |
| Length | 4.5 in. |
| Center to Center | 3 in. |
| Projection | 1 in. |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Width mm | 57 mm |
| Length mm | 114 mm |
| Projection mm | 25 mm |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Botanical |
| Style | Designer Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Nature |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Aged Bronze, Pewter |
| Color Tone | Bronze Tones, Silver Tones |




Reviews
There are no reviews yet.