Features:
Constructed of high quality material for lasting durability
Coordinates with other items from the Nautical/Ocean series
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 knob
Dimensions:
Length: 2-1/4″
Width: 3-3/4″
Projection: 1-1/4″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Nautical/Ocean Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Thermostat | Animal / Wildlife |
| Material | Zinc |
| Style | Designer Knobs |
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.124 lbs. |
| Width | 3.75 in. |
| Length | 2.25 in. |
| Projection | 1.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 57 mm |
| Projection mm | 32 mm |
| Width mm | 95 mm |
| Diameter mm | 31.75 mm |
Warranty and Product Information
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Nautical/Ocean |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Aged Bronze, Brushed Nickel, Pewter, Rust, Venetian Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |






Reviews
There are no reviews yet.