Features:
Constructed of high quality material for lasting durability
Coordinates with other items from the Crystal series
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 6-5/16″
Length: 7-3/16″
Width: 11/16″
Projection: 1-1/8″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Crystal Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Crystal |
| Style | Handle Pulls |
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.213 lbs. |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Width | 0.6875 in. |
| Length | 7.1875 in. |
| Projection | 1.125 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 160 mm |
| Length mm | 183 mm |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Projection mm | 29 mm |
| Width mm | 17 mm |
Warranty and Product Information
| Country Of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Crystal |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Matte Chrome |
| Color Tone | Silver Tones |




Reviews
There are no reviews yet.