Features:
Beautiful finishes compliment a variety of decors
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates well with other items from the Kate collection
Covered by a limited lifetime warranty
Specifications:
Length: 4-1/2″
Width: 7/16″
Center to Center: 3-3/4″
Projection: 1-3/8″
Material: Zinc
Product Variations:
A202: Kate 3″ Pull
A203 (This Model): Kate 3-3/4″ Pull
A204: Kate 5″ Pull
A205: Kate 6-5/16″ Pull
A206: Kate 7-9/16″ Pull
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Kate Collection
Specifications
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Length | 4.46875 in. |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Product Weight | 0.228 lbs. |
| Projection | 1.375 in. |
| Projection mm | 34.93 mm |
| Quantity | 1 |
| Width | 0.4375 in. |
| Base Width | 0.6875 in. |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Thermostat | Transitional |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Kate |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Color | Brushed Nickel, Matte Black, Polished Chrome, Polished Nickel, Warm Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |






Reviews
There are no reviews yet.