Keyed Entry (Single Cylinder) Function: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Â
Features:
Meets ANSI A156.5/BHMA Grade 3 standards
All metal construction for durability
Reversible handing installs on left or right handed doors
Installs easily into standard prep doors
Includes a round corner latch faceplate and adjustable latch
25 year mechanical and 5 year finish warranty
Does not comply with standards of the Americans with Disabilities Act (ADA)
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Knob Diameter: 2″
Rose Diameter: 2-9/16″
Projection: 2-3/8″
Product Weight: 0.96 lbs
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin with KW1 Keyway
Product Variations:
SK7000AS: Single Dummy Knob
SK1000AS: Passage Knob Set
SK1002AS: UL Listed Passage Knob Set
SK3000AS: Privacy Knob Set
SK5000AS (This Model): Keyed Entry Knob Set
SK1150AS: Interior Trim for Handleset
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Safe Lock by Kwikset Collection
Specifications
| Product Weight | .96 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.375 in. |
| Handle Width | 2 in. |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Handle Height | 2 in. |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Keyway | KW1 |
| Cylinder | 5 Pin |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Panic Proof | No |
| Concealed Screws | No |
| Rosette Shape | Round |
| Knob Shape | Round |
| Locking Mechanism | Thumbturn |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Athens |
| Manufacturer Warranty | 25 Year Mechanical, 5 Year Finish |
| Series | Safe Lock by Kwikset |
| ADA | No |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Certifications | ANSI |
| Fire Rated | No |
| 28 Degree Latch | No |
| Color | Bright Brass, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.