Baldwin Contemporary Square Single Cylinder Deadbolt
Baldwin’s Contemporary Square Deadbolt is a classic modern style with a clean angular design, available in popular finishes such as Polished Chrome and Satin Nickel. Pair this deadbolt with a Baldwin Contemporary keyed or passage lever or knob with the Contemporary Square rosette for a complete entry set and a perfect match.
Single Cylinder: Baldwin’s single cylinder deadbolt has a keyed cylinder on the exterior and a thumbturn on the interior. Unlocking and locking the deadbolt is done by either a key on the exterior or via the thumbturn on the interior. Paired with a Baldwin keyed or passage lever or knob makes for a perfect entry solution for a back door or garage.
Features:
Solid forged brass construction built to last a lifetime.
To personalize your look, this Contemporary inspired design is available in 3 finishes.
Baldwin 5-pin SmartKey Re-Key Technology
Versatility and Easy Installation:
Adjustable Latch for both 2-3/8″ and 2-3/4″ backset
Round Corner, Square Corner and Drive-In Latch Plates
Includes both Round Corner and Square Corner Strike Plates
Guide Post for Easy Installation
Accommodates door thickness 1-3/4″ to 2″. Up to 2-1/2″ thick door with service part kit (Part Number: 8BR0704).
2-1/8″ cross bore and 1″ edge bore for latch.
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security.
Features 1″ solid brass throw bolt latch with hardened steel roll pin for additional strength and security.
Features low profile cylinder projection.
Limited Lifetime Mechanical Warranty and Limited 25 Year Finish Warranty.
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Baldwin Reserve combines Baldwin’s legacy of quality and craftsmanship with advanced technology to deliver a personalized blend of styles that are more accessible to builders, designers and homeowners. Baldwin Reserve offers a range of Baldwin’s most traditional, contemporary and rustic styles as well as new authentic Baldwin designs inspired by today’s design trends. Mix and match Baldwin Reserve. Personalize your home with a custom configuration that combines Baldwin’s legacy of craftsmanship with a custom look for every architectural style.
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin Square Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Reserve |
| Series | Square |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Material | Brass |
| Thermostat | Modern |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Function | Keyed Entry |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Keyway | KW1 |
| Door Thickness | 2-1/2", 2-1/8", 2", 1-3/4", 2-3/8", 1-7/8", 2-1/4" |
| Backset | 2-3/4", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Exterior Height | 2.5625 in. |
| Exterior Width | 2.5625 in. |
| Interior Height | 2.5625 in. |
| Interior Width | 2.5625 in. |
| Exterior Projection | 1.4375 in. |
| Color | Lifetime Polished Nickel, Polished Chrome, Satin Black, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |














.jpg)







Reviews
There are no reviews yet.