Product Features:
Add-on BLUMOTION soft close available
All metal hinge that’s nickel plated
Available with INSERTA attachment
Face frame or panel cabinets
Includes one single hinge
Sturdy steel boss
Three dimensional adjustment
Product Technologies:Â
Full Overlay: Afull overlay hinge is needed when the cabinet door you are mounting completelyoverlays the face frame of the cabinet itself. Full overlay hinges install onthe interior edge of the cabinet frame and the interior face of the door,providing full motion with complete concealment of the hardware itself when thecabinet door is closed.
Material – Steel: Steelis cheap, strong, and durable, making it a favorite for hinges of all types,despite it being slightly more prone to rusting than solid brass or stainlesssteel.
Mounting Type: Screw on assembly ensures a sturdy mount and secure hold that is unlikely to come loose.
BLUMOTION (Optional) : BLUMOTION is the soft close system from Blum. Whether large or small, heavy or light, BLUMOTION soft closing action keeps doors and drawers from slamming closed. It adapts to various closing speeds and features overload safety which protects the system from damage through use.
Product Specifications:
Boring Distance: 3mm to 6mm
Door Thickness: Up to 15/16″ (24mm)
Length: 2-3/5″
Opening Angle: 110°
Overlay: Full
Additional Blum Links
Browse all Blum Products
Blum CLIP Top Collection
Specifications
| Material | Steel |
| Assembly Required | No |
| Insulation Type | Screw |
| Arm Type | Straight Arm |
| 3-Way Adjustable | Yes |
| Adjustable Depth | Yes |
| Adjustable Height | Yes |
| Adjustable Side to Side | Yes |
| Cabinet Type | Face Frame |
| Demountable | Yes |
| Hinge Mount | Full Overlay, Partial Overlay |
| Hinge Type | Concealed Euro, Full Overlay |
| Self Closing | Yes |
| Soft Close | No |
| Adjustable | Yes |
| Bulk Pack | No |
| Push to Open | No |
| Sconce Type | Phillips |
| Country Of Origin | Austria, Brazil, USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | CLIP |
| Series | CLIP 100° |
| Made in America | Yes |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Quantity | 1 |
| Max Cabinet Door Thickness | 0.9375 in. |
| Opening Angle | 100 |
| Screw Size | 6 x 5/8 |
| Angle | 100 Degrees |
| Bottom Diameter | 3, 6 mm |
| Cup Depth | 0.43 in. |
| Cup Depth mm | 11 mm |
| Cup Diameter | 1.38 in. |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Max Cabinet Door Thickness mm | 24 mm |
| Mount Centers | 1.77 in. |
| Mount Centers mm | 45 mm |
| Overlay | Full |
| Installation Hardware Included | No |
| Color | Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.