Passage Function: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
Includes Standard Round Corner Strike Plate Part Number 83796 (Strike Plate is on Door Jamb). For Square Corner Strike Plate See Product: Kwikset 83437. For a T-Strike Plate See: Kwikset 83028.
Decorative Circular Shaped Knob
Kwik-Install Installation
Both knobs are always free
2-1/4″ Full Lip Strike Plate
UL meets 3 hour fire rating
For doors larger than 1 3/4″ to 2 1/4″ Thick also order (Part Number: 81714)
Specifications:
Backset: Adjustable to 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/2″, 1-3/4″, 1-3/8″, 1-5/8″
Handing: Left, Right, Reversible
Knob Diameter: 2-3/8″
Projection: 2-3/4″
Product Weight: 1.50 lbs
Additional Functions:
720H (This Model): Passage Knobset
730H: Privacy Knobset
740H: Keyed Entry Knobset
788H: Single Dummy Knob
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Hancock Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Handle Material | Metal |
| Function | Passage |
| Rosette Shape | Round |
| Knob Shape | Round |
| Concealed Screws | No |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Handle Height | 2.375 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Handle Projection | 2.75 in. |
| Handle Width | 2.375 in. |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Hancock |
| Series | Signature Series |
| ADA | No |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Color | Antique Brass, Antique Nickel, Iron Black, Matte Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Brass, Polished Chrome, Rustic Bronze, Rustic Pewter, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |















Reviews
There are no reviews yet.