Electronic Keypad (No Handleset) Function: This electronic deadbolt allows you to lock and unlock the deadbolt without the use of a key. It has the versatility of keyless operation while still retaining the functionality of keyed entry, having both a keypad and lock cylinder on the outside and a thumb turn on the interior. It’s perfect for front doors, side or back doors, and garage entry doors.
Features:
Exceeds criteria for BHMA grade 2 certification
Constructed from all metal materials for long lasting durability
Reversible handing installs on left or right handed doors
Includes a round corner latch faceplate
Covered under a manufacturer limited lifetime mechanical and 5 year finish warranty
Complies with standards of the Americans with Disabilities Act (ADA)
Product Technologies:
Z-Wave Wireless Network: Z-Wave technology is a next-generation wireless system that unifies all of your home electronics into a single integrated network. Connect any Z-Wave compatible device by simply plugging it into a Z-Wave accessory module, which will then allow you to control your devices remotely through a PC, tablet, or even your cell phone.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Height: 2-5/8″
Width: 5-1/2″
Projection: 2-1/2″
Product Weight: 2.4 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, or Drive-In
Cylinder: 5 Pin KW1
Material: Zinc
Additional Copper Creek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Copper Creek Products
Copper Creek Fashion Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Modern |
| Handshower | Reversible, Left, Right |
| Concealed Screws | No |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Function | Keyless Entry, Electronic Keyless Entry |
| Cylinder | 5 Pin KW1 |
| Keyway | KW1 |
| Motorized Deadbolt | Yes |
| Number of Codes | 6 |
| Smart Home | No |
| ADA | Yes |
| Certifications | ANSI |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Mechanical, 5 Year Finish |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Fashion |
| ANSI Certification | A156.36 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Fire Rated | No |
| Product Weight | 2.4 lbs. |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-1/2", 1-3/8" |
| Backset | 2-3/4", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Exterior Height | 2.625 in. |
| Exterior Projection | 2.5 in. |
| Exterior Width | 5.5 in. |
| Interior Height | 2.625 in. |
| Interior Width | 5.5 in. |
| Color | Polished Stainless |
| Color Tone | Stainless Steel |


Reviews
There are no reviews yet.