Curvy, sensuous and modern, Botero demands attention. And you’ll want to touch it.
Ergonomic and satisfying to hold, this group invites your eye and your hand. It is beautiful on all types of cabinetry whether for kitchen, bath or fine furniture. Botero is available in five sizes and four finishes including White. We also like to use the large knob as a great hook. With the use of a simple hanger bolt you can transform almost any of our knobs into hooks.
Du Verre Hardware is finished by hand. Small variations in the final color may occur. These variations add warmth and beauty to each piece and are not considered a defect. Please keep that in mind when making your selection.
Features:
Constructed of high quality aluminum for lasting durability
Coordinates with other items from the Botero series
Covered by a limited lifetime warranty
Installation hardware included
Includes 1 knob
Dimensions:
Length: 2-1/8″
Width: 1-1/8″
Projection: 1-3/8″
Additional Du Verre Links
Browse all Du Verre Products
Du Verre Botero Collection
Specifications
| Width | 1.125 in. |
| Length | 2.125 in. |
| Product Weight | 0.13 lbs. |
| Length mm | 54 mm |
| Projection | 1.375 in. |
| Projection mm | 35 mm |
| Quantity | 1 |
| Width mm | 29 mm |
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Contemporary |
| Characteristics | Abstract |
| Style | Bar Knobs |
| Bulk Pack | No |
| Handshower | No |
| Collection | Botero |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Oil Rubbed Bronze, Polished Nickel, Satin Nickel, White |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones, Whites |



Reviews
There are no reviews yet.