Inspired by beautiful sea vistas and the beckoning horizon lines of exotic locales, Du Verre Hardware introduces the Wave collection. Graphically strong, Wave plays with light and texture. However you choose to install the hardware, vertically or horizontally, the pattern changes to reflect the ambient light. Two knobs and four pulls are available in three rich, lustrous finishes.
Du Verre Hardware is finished by hand. Small variations in the final color may occur. These variations add warmth and beauty to each piece and are not considered a defect. Please keep that in mind when making your selection.
Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Constructed from high quality aluminum for hardware that will last for years
Coordinates with the Wave Collection
Du Verre offers a limited lifetime warranty
Installation hardware included
Specification:
Length: 5-3/4″
Width: 1″
Center to Center: 3-3/4″
Projection: 1-1/8″
Material: Aluminum
Luxury Cabinet Hardware, Designer Cabinet Hardware, Luxury Cabinet Pull, Luxury Vanity Pull, Designer Vanity Handle
Additional Du Verre Links
Browse all Du Verre Products
Du Verre Wave Collection
Specifications
| Width | 1 in. |
| Length | 5.75 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Product Weight | 0.17 lbs. |
| Center to Center mm | 95 mm |
| Length mm | 146 mm |
| Projection | 1.125 in. |
| Projection mm | 29 mm |
| Quantity | 1 |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Width mm | 25 mm |
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Bar Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Handshower | No |
| Collection | Wave |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Antique Brass, Oil Rubbed Bronze, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones |






Reviews
There are no reviews yet.