Original cabinet hardware designed by the great metal smith, Heinz Pfleger, Forged 3 is an instant classic. Textured and retaining the qualities of the original Forged pieces, this series is at home in a broad cross-section of interior styles. Forged 3 will enhance your kitchen, bath and fine furniture.
Du Verre Hardware is finished by hand. Small variations in the final color may occur. These variations add warmth and beauty to each piece and are not considered a defect. Please keep that in mind when making your selection.
Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Constructed from high quality aluminum for hardware that will last for years
Coordinates with the Forged 3 Collection
Du Verre offers a limited lifetime warranty
Installation hardware included
Available in flat textured bar and square bar designs
Specification:
Length: 11-7/8″
Width: 1″
Center to Center: 9″
Projection: 1-1/2″
Material: Aluminum
Â
Additional Du Verre Links
Browse all Du Verre Products
Du Verre Forged 3 Collection
Specifications
| Product Weight | 0.4 lbs. |
| Center to Center | 9 in. |
| Center to Center mm | 229 mm |
| Length | 11.875 in. |
| Length mm | 302 mm |
| Nominal Center to Center | 9" (228mm) |
| Projection | 1.5 in. |
| Projection mm | 38 mm |
| Quantity | 1 |
| Width | 1 in. |
| Width mm | 25 mm |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Forged 3 |
| Country Of Origin | China |
| Material | Aluminum |
| Style | Bar Pulls |
| Thermostat | Traditional |
| Bulk Pack | No |
| Handshower | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Antique Brass, Oil Rubbed Bronze, Satin Nickel |




Reviews
There are no reviews yet.