Inspired by nature, this detailed and beautifully textured design makes Pomegranate a simple, elegant choice that will enhance any interior. Use in the kitchen, bath and on fine furniture. An original collection designed by Heinz Pfleger.
Du Verre Hardware is finished by hand. Small variations in the final color may occur. These variations add warmth and beauty to each piece and are not considered a defect. Please keep that in mind when making your selection.
Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Constructed from high quality aluminum for hardware that will last for years
Eco-friendly recyclable cabinet hardware
Coordinates with the Pomegranate Collection
Du Verre offers a limited lifetime warranty
Installation hardware included
Specification:
Length: 5-7/8″
Width: 3/4″
Center to Center: 3″
Projection: 1″
Material: Aluminum
Product Variations:
DVP13: 1-7/8 Inch Center to Center Cabinet Pull
DVP14 (This Model): 3 Inch Center to Center Cabinet Pull
DVP15: 6 Inch Center to Center Cabinet Pull
Â
Luxury Cabinet Hardware, Designer Cabinet Hardware, Luxury Cabinet Pull, Luxury Vanity Pull, Designer Vanity Handle
Additional Du Verre Links
Browse all Du Verre Products
Du Verre Pomegranate Collection
Specifications
| Product Weight | 0.1 lbs. |
| Center to Center | 3 in. |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Length | 5.875 in. |
| Length mm | 149 mm |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Projection | 1 in. |
| Projection mm | 25 mm |
| Quantity | 1 |
| Width | 0.75 in. |
| Width mm | 19 mm |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Pomegranate |
| Country Of Origin | China |
| Material | Aluminum |
| Style | Bar Pulls |
| Thermostat | Contemporary |
| Characteristics | Hammered |
| Bulk Pack | No |
| Handshower | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Oil Rubbed Bronze, Satin Brass, Satin Nickel |






Reviews
There are no reviews yet.