Original cabinet hardware designed by Christopher Smith of East Main Design. Rise is sleek and modern with a slightly retro feel.
Du Verre Hardware is finished by hand. Small variations in the final color may occur. These variations add warmth and beauty to each piece and are not considered a defect. Please keep that in mind when making your selection.
Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Constructed from high quality aluminum for hardware that will last for years
Coordinates with the Rise Collection
Du Verre offers a limited lifetime warranty
Installation hardware included
Designed for use on large cabinets or appliance applications
Specification:
Length: 17-5/8″
Width: 1-5/8″
Center to Center: 14″
Projection: 2-3/8″
Material: Aluminum
Â
Additional Du Verre Links
Browse all Du Verre Products
Du Verre Rise Collection
Specifications
| Width | 1.625 in. |
| Length | 17.625 in. |
| Product Weight | 1.9 lbs. |
| Projection | 2.375 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 14 in. |
| Center to Center mm | 356 mm |
| Width mm | 41 mm |
| Length mm | 448 mm |
| Projection mm | 60 mm |
| Thermostat | Traditional |
| Material | Aluminum |
| Style | Handle Pulls, Appliance Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Handshower | No |
| Collection | RISE |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Black Matte, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.