Original cabinet hardware by renowned Hall of Fame designer Clodagh. Inspired by African weaving sticks and translated into sleek and modern hardware, the Tribal collection has already won praise from Interior Design magazine as one of the Best of the Year in hardware design.
Du Verre Hardware is finished by hand. Small variations in the final color may occur. These variations add warmth and beauty to each piece and are not considered a defect. Please keep that in mind when making your selection.
Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Constructed from high quality aluminum for hardware that will last for years
Coordinates with the Tribal Collection
Elegant tapered ends
Du Verre offers a limited lifetime warranty
Installation hardware included
Specification:
Length: 12″
Width: 1-1/8″
Center to Center: 6″
Projection: 1″
Material: Aluminum
Â
Additional Du Verre Links
Browse all Du Verre Products
Du Verre Tribal Collection
Specifications
| Width | 1.125 in. |
| Length | 12 in. |
| Product Weight | 0.4 lbs. |
| Projection | 1 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 6 in. |
| Center to Center mm | 152 mm |
| Nominal Center to Center | 6" (152mm) |
| Width mm | 29 mm |
| Length mm | 305 mm |
| Projection mm | 25 mm |
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Aluminum |
| Style | Bar Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Handshower | No |
| Collection | Tribal |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Antique Brass, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |




Reviews
There are no reviews yet.