Features:
Constructed of high quality material for lasting durability
Coordinates with other items from the Watervale series
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 knob
Dimensions:
Diameter: 1-1/8″
Projection: 15/16″
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Watervale Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.0595 lbs. |
| Width | 1.14 in. |
| Base Diameter | 0.625 in. |
| Projection | 0.9375 in. |
| Quantity | 1 |
| Diameter | 1.125 in. |
| Projection mm | 24 mm |
| Width mm | 29 mm |
| Diameter mm | 29 mm |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Style | Mushroom Knobs |
| Handshower | No |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Watervale |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Watervale |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.