Instantly upgrade your kitchen with this slim and sleek collection of tab pulls from Elements. Edgefield features a thin design that is sure to blend with your modern decor. Available in 1-1/4″ to 12″ overall lengths and stylish finishes. This series is the ideal choice for your contemporary home.
Features:
Constructed of high quality aluminum for durability and dependability
Coordinates with other items from the Edgefield collection
Screws included for simple, out-of-the-box installation
Covered by Elements’ limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Dimensions:
Center to Center: 5/8″
Length: 1-1/4″
Width: 11/16″
Projection: 1-1/2″
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Edgefield Collection
Specifications
| Product Weight | 0.33 lbs. |
| Width | 0.6875 in. |
| Length | 1.25 in. |
| Center to Center | 0.625 in. |
| Center to Center mm | 16 mm |
| Projection | 1.5 in. |
| Quantity | 1 |
| Base Width | 0.6875 in. |
| Length mm | 32 mm |
| Projection mm | 38 mm |
| Width mm | 18 mm |
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Finger Pulls |
| Handshower | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Edgefield |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Edgefield |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Aluminum Brushed Gold, Brushed Chrome, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Gold Tones, Nickel Tones, Silver Tones |










Reviews
There are no reviews yet.