A slightly curved strap sitting atop the round edged feet of Thatcher by Elements creates a casual, easygoing vibe. A matching “T” knob combined with four lengths and seven top trending finishes make this collection the perfect match for any style of cabinets. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Thatcher collection
Covered by a limited lifetime warranty
Includes (1) pull, (2) 1″ #8-32 screws, and (2) 1-3/4″ breakaway screws
Individually wrapped to protect finish and prevent damage
Perfect for kitchens, baths, closets, furniture, and more
Aging in Place and ADA friendly hand clearance
Specifications:
Center to Center: 3″
Length: 5-1/4″
Width: 7/16″
Projection: 1-1/16″
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Thatcher Collection
Specifications
| Width | 0.4375 in. |
| Length | 5.25 in. |
| Product Weight | 0.1536 lbs. |
| Base Width | 0.3125 in. |
| Center to Center | 3 in. |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Projection | 1.0625 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 76.20 mm |
| Projection mm | 26.99 mm |
| Base Diameter | 0.4375 in. |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Bulk Pack | No |
| Style | Bar Pulls |
| Handshower | No |
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Thatcher |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | Thailand |
| Series | Thatcher |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Gold, Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Matte Black, Polished Chrome, Satin Bronze, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Gold Tones, Nickel Tones, Silver Tones |













Reviews
There are no reviews yet.