Dominique fuses daring lines with a delicate contour, resulting in a perfect balance of grace and power. This pull is available in an abundance of options with five standard pull lengths and two appliance handle sizes. This pull shape is the perfect complement to any modern or contemporary design. This Jeffrey Alexander collection offers three coordinating knob options of a 1-1/8″ square knob and two sizes of “T” knobs to choose from. Seven top trending finishes, including Matte Black, Brushed Gold, and Satin Bronze, make this collection is a winning choice for any kitchen, bath or closet. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Dominique collection
8-32 x 1 screw(s) included for easy installation
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 appliance pull
Individually wrapped
Specifications:
Center to Center: 12″
Length: 15″
Width: 5/8″
Projection: 1-7/8″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Dominique Collection
Specifications
| Width | 0.625 in. |
| Length | 15 in. |
| Product Weight | 1.36 lbs. |
| Base Width | 0.5 in. |
| Center to Center | 12 in. |
| Nominal Center to Center | 12" (305mm) |
| Projection | 1.875 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 304.80 mm |
| Projection mm | 47.63 mm |
| Base Diameter | 0.5 in. |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Bulk Pack | No |
| Style | Appliance Pulls, Bar Pulls |
| Handshower | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Dominique |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | China |
| Series | Dominique |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Gold, Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Matte Black, Polished Chrome, Satin Bronze, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Gold Tones, Nickel Tones, Silver Tones |














Reviews
There are no reviews yet.