Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Image shown may differ slightly from actual product
Function:
Asylum Lock: Latch bolt operated by key from either side. Both handles always inoperative. Auxiliary dead latch. Caution: Double cylinder locks on residences and any door, in any structure, which is used for egress are a life safety hazard in times of emergency and their use is not recommended. Installation should be in accordance with existing codes only. (ANSI F30)
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
UL listed and fire rated for up to 3 hours
Easily reversible handing for your convenience
All necessary mounting hardware included
Covered by Falcon’s 1 year limited warranty
Specifications:
Handle Length: 4-3/4″
Handle Projection: 3″
Door Thickness: 1-3/4″, 1-7/8″
Americans with Disabilities Act Compliant: No
ANSI Certification: A156.13
BHMA Certification: Grade 1
Additional Falcon Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Falcon Products
Falcon MA Series Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Country Of Origin | USA |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Certifications | ANSI, UL |
| Collection | MA Series |
| ADA | No |
| ANSI Certification | A156.13 |
| Made in America | Yes |
| Fire Rated | Yes |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Projection | 3 in. |
| Width | 4.75 in. |
| Product Weight | 4.5 lbs. |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-7/8" |
| Backset | 2-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Material | Steel |
| Thermostat | Transitional |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Right, Reversible, Left |
| Concealed Screws | Yes |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Keyway | C |
| Mounting | One Piece |
| Color | Satin Brass |
| Color Tone | Brass Tones |


Reviews
There are no reviews yet.