Image shown may differ slightly from actual product
Function:
Apartment Corridor Lock: Latch bolt operated by handle from either side, except when outside handle is made inoperative by buttons in face. Dead bolt operated by key outside or turn inside. Key outside operates both bolts. Operating inside handle retracts both bolts and outside remains locked. Latch bolt is deadlocked when outside handle is made inoperative or when the dead bolt is projected. When dead bolt is retracted, handle is unlocked by buttons in face. (ANSI F12/20)
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
UL listed and fire rated for up to 3 hours
Easily reversible handing for your convenience
All necessary mounting hardware included
Covered by Falcon’s 1 year limited warranty
Specifications:
Handle Length: 4-3/4″
Handle Projection: 3″
Door Thickness: 1-3/4″, 1-7/8″
Americans with Disabilities Act Compliant: No
ANSI Certification: A156.13
BHMA Certification: Grade 1
Additional Falcon Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Falcon Products
Falcon MA Series Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Country Of Origin | USA |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Certifications | ANSI, UL |
| Collection | MA Series |
| ADA | No |
| ANSI Certification | A156.13 |
| Made in America | Yes |
| Fire Rated | Yes |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Projection | 3 in. |
| Width | 4.75 in. |
| Product Weight | 4.5 lbs. |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-7/8" |
| Backset | 2-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Material | Steel |
| Thermostat | Transitional |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Function | Corridor, Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Concealed Screws | Yes |
| Rosette Shape | Round |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Keyway | C |
| Mounting | Sectional |
| Color | Satin Chrome |
| Color Tone | Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.