Features:
Durable high quality finish
Extremely high level of craftsmanship
Charming contemporary style
Coordinates well with other decorative hardware in the fineline collection
Specifications:
Center to Center: 6-5/16″ (160 mm)
Length: 6-11/16″ (170 mm)
Width: 7/16″ (11 mm)
Projection: 1-1/4″ (32 mm)
Material: Zinc
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Fineline Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Fineline |
| Country Of Origin | Germany |
Dimensions and Measurements
| Width | 0.4375 in. |
| Length | 6.6875 in. |
| Product Weight | 0.233 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.25 in. |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Center to Center mm | 160 mm |
| Length mm | 170 mm |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Projection mm | 32 mm |
| Width mm | 11 mm |
| Color | Polished Chrome |
| Color Tone | Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.