Features:
Durable high quality finish
Extremely high level of craftsmanship
Charming contemporary style
Coordinates well with other decorative hardware in the nouveau collection
Specifications:
Center to Center: 7-9/16″ (192 mm)
Length: 8-7/16″ (215 mm)
Width: 7/16″ (11 mm)
Projection: 1-1/4″ (32 mm)
Material: Zinc
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Nouveau Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Nouveau |
Dimensions and Measurements
| Width | 0.4375 in. |
| Length | 8.4375 in. |
| Product Weight | 0.275 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.25 in. |
| Center to Center | 7.5625 in. |
| Center to Center mm | 192 mm |
| Length mm | 215 mm |
| Nominal Center to Center | 7-1/2" (191mm) |
| Projection mm | 32 mm |
| Width mm | 11 mm |
| Color | Brushed Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.