Features:
Durable high quality finish
Extremely high level of craftsmanship
Charming traditional style
Specifications:
Center to Center: 2-1/2″ (64 mm)
Length: 3-1/8″ (80 mm)
Height: 1-1/8″ (28 mm)
Projection: 1-1/16″ (27 mm)
Material: Zinc
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Specifications
Characteristics and Features
| Thermostat | Traditional |
| Material | Zinc |
| Style | Cup Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | Vietnam |
Dimensions and Measurements
| Length | 3.1875 in. |
| Product Weight | 0.078 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.0625 in. |
| Center to Center | 2.5 in. |
| Center to Center mm | 64 mm |
| Length mm | 80 mm |
| Nominal Center to Center | 2-1/2" (64mm) |
| Projection mm | 27 mm |
| Height mm | 28 mm |
| Color | Pewter |
| Color Tone | Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.