Features:
Includes a single hinge
Constructed of steel to ensure a lasting product
Coordinates with products from the Clip-On series
This hinge is self-closing and has a max opening angle of 165 degrees
Hinge features an oil damper in arm
Includes mounting screws for easy installation. Purchase mounting plate separately
Hafele provides a one year limited warranty for hardware
Specifications:
Cup Diameter: 3/8″ (35 mm)
Bore Distance: 1/8″, 1/4″ (3 mm, 7 mm)
Cup Depth: 7/16″ (11.5 mm)
Mount Centers: 3/4″ (45 mm)
Hinge Mount: Partial Overlay
Opening Angle: 165°
Weight Capacity:6 lbs
Material: Steel
Mount Type: Screw
Door Thickness: 9/16″ to 1″ (14 to 26 mm)
Max Door Thickness for Inset: 3/4″ (19 mm)
Height Adjustment: +/- 2 mm
Depth Adjustment: +/- 4 mm
Side Adjustment: +/- 5 mm
Quantity: 1
Product Package Options:
315.04.501 (This Product): Individual Half Overlay Hinge with Self Close
315.02.701: Individual Half Overlay Hinge with Soft Close
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Specifications
| Collection | Concealed Hinges |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Approved for Commercial Use | No |
| Material | Steel |
| Insulation Type | Screw |
| Soft Close | No |
| Cabinet Type | Panel (Frameless) |
| Adjustable Height | Yes |
| Hinge Type | Concealed Euro |
| Self Closing | Yes |
| Arm Type | Straight Arm |
| 3-Way Adjustable | Yes |
| Adjustable Depth | Yes |
| Adjustable Side to Side | Yes |
| Demountable | Yes |
| Hinge Mount | Partial Overlay |
| Quantity | 1 |
| Bottom Diameter | 3, 7 mm |
| Cup Depth | .4528 in. |
| Cup Depth mm | 11.5 mm |
| Cup Diameter | 1.378 in. |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Inset | Full |
| Max Cabinet Door Thickness | .75 in. |
| Max Cabinet Door Thickness mm | 19 mm |
| Mount Centers | 1.7717 in. |
| Mount Centers mm | 45 mm |
| Opening Angle | 165 |
| Overlay | 3/4 Inch |
| Color | Nickel-Plated |





Reviews
There are no reviews yet.