Features:
Beautiful finish will withstand use in high traffic areas without showing wear and tear
Constructed of die-cast zinc for strength and durability
Has two center to center options to fit multiple applications
Includes all necessary hardware for easy installation
Richelieu provides a limited lifetime warranty for this pull
Specifications:
Length: 4-15/16 (125.45 mm)
Center to Center: 3″ (76 mm), 3-3/4″ (96 mm)
Projection: 1-3/32 (28 mm)
Width: 3/8″ (10.25 mm)
Material: Zinc
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Richelieu Traditional Metal Collection
Specifications
| Width | .4035 in. |
| Length | 4.939 in. |
| Projection | 1.1024 in. |
| Center to Center | 3, 3.75 in. |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm), 3-3/4" (96mm) |
| Center to Center mm | 96, 76 mm |
| Length mm | 125.45 mm |
| Width mm | 10.25 mm |
| Thermostat | Traditional |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Collection | Traditional Metal |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Teramo |
| Color | Antique Nickel, Brushed Nickel |






Reviews
There are no reviews yet.