Features:
Includes a single (1) hinge in each order
Constructed of high quality steel and zinc for durability and dependability
Fix Fast installation securely fastens hinges to material
Self closing function will allow your cabinet door to close firmly and securely
3-way adjustable hinge for easy and customizable installation
Designed for a 110 degree opening angle
Specifications:
Hinge Mount: Full Inset
Opening Angle: 110
Material: Steel, Zinc
Installation Type: Clip On, Screw
Cup Diameter: 1-3/8″
Bore Distance: 3/16″
Cup Depth: 1/2″
Mount Centers: 1-11/16″
Additional Hettich Links
Browse all Hettich Products
Hettich Sensys Collection
Specifications
| Collection | Sensys |
| Insulation Type | Clip On, Screw |
| Material | Steel, Zinc |
| Self Closing | Yes |
| Hinge Type | Concealed Euro |
| Bulk Pack | No |
| Soft Close | No |
| Arm Type | Straight Arm |
| Cabinet Type | Face Frame, Panel (Frameless) |
| Adjustable Height | Yes |
| 3-Way Adjustable | Yes |
| Adjustable Depth | Yes |
| Adjustable Side to Side | Yes |
| Demountable | No |
| Hinge Mount | Full Inset |
| Quantity | 1 |
| Opening Angle | 110 |
| Cup Depth | 0.5 in. |
| Cup Depth mm | 12.8 mm |
| Cup Diameter | 1.38 in. |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Mount Centers | 1.69 in. |
| Mount Centers mm | 43 mm |
| Overlay | 1/8 Inch |
| Bottom Diameter | 0.2 mm |
| Max Cabinet Door Thickness | 0.94 in. |
| Color | Zinc |
| Color Tone | Greys |








Reviews
There are no reviews yet.