Features:
Includes a single (1) hinge in each order
Constructed of high quality steel and zinc for durability and dependability
Doweled installation securely fastens hinges to material
Soft close function ensures your cabinet door will close quietly
3-way adjustable hinge for easy and customizable installation
Designed for a 165 degree opening angle
Specifications:
Hinge Mount: Full Overlay
Opening Angle: 165
Material: Steel, Zinc
Installation Type: Screw Expanding Dowel
Cup Diameter: 1-3/8″
Bore Distance: 3/16″
Cup Depth: 7/16″
Mount Centers: 1-3/4″
Additional Hettich Links
Browse all Hettich Products
Hettich Sensys Collection
Specifications
| Collection | Sensys |
| Insulation Type | Screw Expanding Dowel |
| Material | Steel, Zinc |
| Self Closing | No |
| Hinge Type | Concealed Euro |
| Bulk Pack | No |
| Soft Close | Yes |
| Arm Type | Straight Arm |
| Cabinet Type | Face Frame, Panel (Frameless) |
| Adjustable Height | Yes |
| 3-Way Adjustable | Yes |
| Adjustable Depth | Yes |
| Adjustable Side to Side | Yes |
| Demountable | No |
| Hinge Mount | Full Overlay |
| Quantity | 1 |
| Opening Angle | 165 |
| Cup Depth | 0.46 in. |
| Cup Depth mm | 11.6 mm |
| Cup Diameter | 1.38 in. |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Mount Centers | 1.75 in. |
| Mount Centers mm | 45 mm |
| Overlay | 5/8 Inch |
| Bottom Diameter | 0.2 mm |
| Max Cabinet Door Thickness | 1.26 in. |
| Color | Zinc |
| Color Tone | Greys |








Reviews
There are no reviews yet.