This European style concealed hinge is for frameless cabinets – a great upgrade or replacement for your kitchen build or remodel. If you desire a cleaner, more contemporary style then fully concealed hinges are the way achieve the look. This inset model is for doors set completely flush within cabinet frame, offering a clean presentation across the entire facing. Features baseplate with slide-on hinge mounting for easy door removal and installation, and micro side to side adjustment. This self-closing hinge pulls the door closed for the last few inches of travel and keeps it shut. Mounting hardware and instructions included for DIY friendly installation.
Features:
Inset for frameless cabinets
Micro side to side adjustment
105 degree opening angle
Package of twenty (20)
All essential mounting hardware included for an effortless installation
Specifications:
Width: 2-3/8″
Length: 4-5/8″
Hinge Mount: Full Inset
Opening Angle: 105
Material: Steel
Installation Type: Screws
Cup Depth: 1/2″
Cup Diameter: 1-3/8″
Boring Distance: 1/4″
Since 1893, Hickory Hardware has built a reputation as the world’s premier producer and preferred supplier of quality decorative cabinet Hardware.
Additional Hickory Hardware Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hickory Hardware Products
Specifications
| Material | Steel |
| Insulation Type | Screw |
| Hinge Type | Concealed Euro |
| Bulk Pack | Yes |
| Cabinet Type | Panel (Frameless) |
| Adjustable Height | No |
| Arm Type | Full Cranked |
| Soft Close | No |
| Self Closing | Yes |
| 3-Way Adjustable | No |
| Adjustable Depth | No |
| Adjustable Side to Side | Yes |
| Demountable | Yes |
| Hinge Mount | Full Inset |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | China |
| Product Weight | 1.8 lbs. |
| Quantity | 20 |
| Cup Depth | 0.47 in. |
| Cup Depth mm | 12 mm |
| Cup Diameter | 1.38 in. |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Mount Centers | 1.89 in. |
| Mount Centers mm | 48 mm |
| Opening Angle | 105 |
| Bottom Diameter | 0.25 mm |
| Max Cabinet Door Thickness | 0.75 in. |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Polished Nickel |





Reviews
There are no reviews yet.