Rethinking the traditional square bar pull, this 6-13/16″ overall length Boswell cabinet pull from Jeffrey Alexander combines softer lines and a gracefully angled foot, creating an impactful presence. Adding a rounded undercurve for a touch of softness to the overall sleek profile, this pull is ideally suited to today’s top trending soft contemporary styles. Four other pull lengths available to fit various drawer widths in four other popular finishes. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Boswell collection
8-32 x 1 screw(s) included for easy installation
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull and mounting hardware
Aging in Place and ADA friendly hand clearance
Specifications:
Center to Center: 6-5/16″ / 160 mm
Length: 6-13/16″
Width: 1/2″
Projection: 1-1/16″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Boswell Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Handshower | No |
| Base Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Boswell |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | China |
| Quantity | 1 |
| Width | 0.5 in. |
| Product Weight | 0.26 lbs. |
| Base Width | 0.5 in. |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Center to Center mm | 160 mm |
| Length | 6.8125 in. |
| Length mm | 173 mm |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Projection | 1.0625 in. |
| Projection mm | 27 mm |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Width mm | 13 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


















Reviews
There are no reviews yet.