PLEASE NOTE: When selecting Keying Options above, this item is treated as two separate items. By selecting “Keyed Alike” the handle and deadbolt will be keyed alike. Selecting “Keyed Differently” the handle and deadbolt will be keyed to two different keys. When ordering multiple combo packs on the same order, “Keyed Alike” means every handle and deadbolt will be keyed to the same key. “Keyed Differently” means every handle and deadbolt will be keyed to different keys. If you require different groups of combo packs to be “Keyed Alike”, separate orders will be required. Please contact customer service if you need help determining your needs
Combo Pack: Combo packs come with a separate deadbolt and knob/lever. They can be locked and unlocked from the exterior using a key in the deadbolt and can be locked and unlocked from the interior using the thumbturn. This entry set would be ideal for the front entry of a home.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 1 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Kwikset’s limited lifetime manufacturer warranty
Two keys will be shipped per lock – three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
SmartKey®:
This re-key technology allows you to re-key your lock in seconds. It also features stainless steel racks, pins, and side locking bar for increased strength and security.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Width: 2-3/16″
Handle Height: 2-3/16″
Handle Projection: 2-7/16″
Trim Width: 2-5/8″
Trim Height: 2-5/8″
Product Weight: 3.74 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: SmartKey 5 Pin KW1
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Pismo Collection
Specifications
| Thermostat | Contemporary, Modern |
| Full Backplate | No |
| Material | Zinc |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Style | Knob |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | No |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handle Design | Pismo |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Square |
| Knob Shape | Flat, Round |
| Panic Proof | No |
| Lock Style | Two Point |
| ADA | Yes |
| Collection | Pismo |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Certifications | BHMA |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Downtown |
| Fire Rated | No |
| ANSI Certification | A156.2, A156.36 |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Product Weight | 3.74 lbs. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Handle Height | 2.1875 in. |
| Handle Projection | 2.41 in. |
| Handle Width | 2.1875 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Iron Black, Satin Brass, Satin Chrome, Venetian Bronze, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.