Single Cylinder Function: Single Cylinder function specifies that the deadbolt is thrown by a thumb turn on the interior while the exterior uses a key for locking and unlocking.
Â
Features:
Meets ANSI A156.5/BHMA Grade 3 standards
All metal construction
Installs easily into standard prep doors
Includes a round corner latch faceplate and adjustable latch
25 year mechanical and 5 year finish warranty
Complies with standards of the Americans with Disabilities Act (ADA)
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Diameter: 2-1/2″
Projection: 1-1/8″
Product Weight: 1.5 lbs
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin with KW1 Keyway
Product Variations:
SD9100 (This Model): Single Cylinder Deadbolt
SD9102: UL Listed Single Cylinder Deadbolt
SD9200: Double Cylinder Deadbolt
SD9300: One Sided Deadbolt
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Safe Lock by Kwikset Collection
Specifications
| Product Weight | 1.5 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Exterior Projection | 1.125 in. |
| Exterior Height | 2.5 in. |
| Exterior Width | 2.5 in. |
| Manufacturer Warranty | 25 Year Mechanical, 5 Year Finish |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| ANSI Certification | A156.5 |
| Series | Safe Lock by Kwikset |
| Fire Rated | No |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Cylinder | 5 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Concealed Screws | No |
| Panic Proof | No |
| Locking Mechanism | Thumbturn |
| Color | Bright Brass, Matte Black, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.