Privacy Function: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Features:
Meets ANSI A156.5/BHMA Grade 3 standards
All metal construction for durability
Reversible handing installs on left or right handed doors
Installs easily into standard prep doors
Includes a round corner latch faceplate and adjustable latch
25 year mechanical and 5 year finish warranty
Does not comply with standards of the Americans with Disabilities Act (ADA)
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Lever Length: 3-5/8″
Rose Diameter: 2-9/16″
Projection: 2-3/8″
Product Weight: 1.8 lbs
Latch Faceplate: Round Corner
Product Variations:
SL7000WI: Single Dummy Lever
SL1000WI: Passage Lever Set
SL1002WI: UL Listed Passage Lever Set
SL3000WI (This Model): Privacy Lever Set
SL5000WI: Keyed Entry Lever Set
SL1150WI: Interior Trim Lever Set
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Safe Lock by Kwikset Collection
Specifications
| Product Weight | 1.8 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 3.625 in. |
| Handle Projection | 2.375 in. |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Manufacturer Warranty | 25 Year Mechanical, 5 Year Finish |
| Collection | Winston |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI |
| ADA | No |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Series | Safe Lock by Kwikset |
| Fire Rated | No |
| Handle Material | Metal |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Function | Privacy |
| Handshower | Left, Right, Reversible |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Lever Shape | Straight |
| Rosette Shape | Round |
| Concealed Screws | No |
| Panic Proof | No |
| Locking Mechanism | Thumbturn |
| 28 Degree Latch | No |
| Color | Bright Brass |
| Color Tone | Brass Tones |


Reviews
There are no reviews yet.