Features:
Beautiful finishes that will make a statement in any room of your home
Quality craftsmanship learned from many years of making cabinet hardware
The Expressions series offers many styles including rustic, contemporary, and eclectic so you can feel confident they have a cabinet knob or pull to match the style of your home
Includes all necessary mounting hardware, making installation quick and easy
Specifications:
Length: 4.9375″ (126 mm)
Projection: 1.125″ (29 mm)
Center to Center: 3.75″ (96 mm)
Material: Brass
Includes: one (1) Bar Pull and two (2) 8/32 screws
Additional Sizes:
BP1454: 3-1/2″ Center to Center
BP1455 (This Model): 3-3/4″ Center to Center
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Richelieu Expression Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Traditional |
| Style | Bar Pulls |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Expression |
| Series | Brome |
| Quantity | 1 |
| Length | 4.9375 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Projection | 1.125 in. |
| Length mm | 126 mm |
| Projection mm | 29 mm |
| Color | Brushed Nickel, Brushed Oil-Rubbed Bronze, Pewter |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.