Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality metal for long lasting durability
Product is covered by a Limited Lifetime Warranty
Specifications:
Center to Center: 3-3/4″ (96 mm)
Length: 4-15/16″ (126 mm)
Width: 1-1/16″ (27 mm)
Projection: 15/16″ (24 mm)
Material: Zinc
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Specifications
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Provence |
Dimensions and Measurements
| Width | 1.063 in. |
| Quantity | 1 |
| Length | 4.9375 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Projection | 0.9449 in. |
| Width mm | 27 mm |
| Length mm | 126 mm |
| Projection mm | 24 mm |
| Color | Antique English, Pewter |
| Color Tone | Neutrals, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.