Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality metal for long lasting durability
Product is covered by a Limited Lifetime Warranty
Specifications:
Center to Center: 7-9/16″ (192 mm)
Length: 9″ (228 mm)
Width: 3/8″ (9 mm)
Projection: 1-5/16″ (33 mm)
Material: Zinc
Product Variations:
BP496160: 6-1/4 Inch Center to Center Pull
BP3986 (This Model): 7-9/16 Inch Center to Center Pull
BP496288: 11-5/16 Inch Center to Center Pull
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.3543 in. |
| Center to Center | 7.5625 in. |
| Length | 8.9764 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.3125 in. |
| Nominal Center to Center | 7-1/2" (191mm) |
| Center to Center mm | 192 mm |
| Length mm | 228 mm |
| Projection mm | 33 mm |
| Width mm | 9 mm |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Arch Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Clifton |
| Color | Brushed Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.