Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality metal for long lasting durability
Product is covered by a Limited Lifetime Warranty
Specifications:
Center to Center: 11-5/16″ (288 mm)
Length: 12-11/16″ (322 mm)
Width: 1/4″ (7 mm)
Projection: 1-1/4″ (31 mm)
Material: Zinc
Product Variations:
BP496160: 6-1/4 Inch Center to Center Pull
BP3986: 7-9/16 Inch Center to Center Pull
BP496288 (This Model): 11-5/16 Inch Center to Center Pull
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.28 in. |
| Center to Center | 11.3125 in. |
| Length | 12.6875 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.2205 in. |
| Nominal Center to Center | 11-5/16" (287mm) |
| Center to Center mm | 288 mm |
| Length mm | 322 mm |
| Projection mm | 31 mm |
| Width mm | 7 mm |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Arch Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Emerson |
| Color | Matte Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |



Reviews
There are no reviews yet.