Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality metal for long lasting durability
Product is covered by a Limited Lifetime Warranty
Specifications:
Center to Center: 6-5/16″ (160 mm)
Length: 7-7/8″ (200 mm)
Width: 9/16″ (14 mm)
Projection: 1-5/16″ (34 mm)
Material: Zinc
Product Variations:
BP501696: 3-3/4 Inch Center to Center Pull
BP5016128: 5 Inch Center to Center Pull
BP5016160 (This Model): 6-5/16 Inch Center to Center Pull
BP5016192: 7-9/16 Inch Center to Center Pull
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Specifications
| Width | 0.5512 in. |
| Length | 7.874 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.3386 in. |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Center to Center mm | 160 mm |
| Length mm | 200 mm |
| Projection mm | 34 mm |
| Width mm | 14 mm |
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Bar Pulls |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Series | Greenwich |
| Color | Brushed Nickel, Brushed Oil-Rubbed Bronze, Champagne Bronze |




Reviews
There are no reviews yet.