Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality stainless Steel for long lasting durability
Product is covered by a Limited Lifetime Warranty
Specifications:
Center to Center: 22-11/16″ (576 mm)
Length: 23-3/16″ (589 mm)
Width: 1/2″ (13 mm)
Projection: 1-1/4″ (32 mm)
Material: Stainless Steel
Product Variations:
BP52796: 3-3/4 Inch Center to Center Pull
BP527128: 5 Inch Center to Center Pull
BP527160: 6-1/4 Inch Center to Center Pull
BP527192: 7-9/16 Inch Center to Center Pull
BP527256: 10-1/16 Inch Center to Center Pull
BP527320: 12-5/8 Inch Center to Center Pull
BP527416: 16-3/8 Inch Center to Center Pull
BP527576 (This Model): 22-11/16 Inch Center to Center Pull
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Specifications
| Width | 0.5118 in. |
| Length | 23.189 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.2598 in. |
| Center to Center | 22.6875 in. |
| Nominal Center to Center | 20" (508mm) - 24" (610mm) |
| Center to Center mm | 576 mm |
| Length mm | 589 mm |
| Projection mm | 32 mm |
| Width mm | 13 mm |
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Stainless Steel |
| Style | Handle Pulls |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Series | Avellino |
| Color | Brushed Nickel |



Reviews
There are no reviews yet.