Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Schlage F51A-GEO-ADD Keyed Entry Georgian Door Knobset with the Decorative Addison Rose
New F51A Panic Proof Function: This new and improved panic proof function will now unlock when the door is opened from the inside, allowing a quick and convenient exit.
For over 90 years, Schlage has been making homes more stylish and secure with the best door locks and door hardware. Today the Schlage family of products also includes the very best in electronic locks, keyless door locks, and home security. Let Schlage’s hardware and security solutions protect and enhance the things that matter most to you.
The classically inspired details of the Georgian knob offer a timeless appeal. A Keyed Entry Door Knobset features a turn button lock on the interior. It can be unlocked by key from the exterior or by turn button from the interior. The interior side is always unlocked. This keyed door Knobset includes two knobs (one for each side of the door), two decorative rosettes, two keys, a latch, strike plates, face plates and the required mounting screws.
Keyed Entry is unlocked by key from the exterior when the lock set is in the locked position.
Features a turn-button on the interior side.
Interior side is always in the unlocked. This is beneficially as a panic proof function allowing easy exit when needed.
Includes 1″ x 2-1/4″ Round Corner Faceplate (1/4″ radius corners) and a Circular Drive-In Plate
7/8″ Housing Diameter
1/2″ Throw
Strike Plate: 1-5/8″ x 2-1/4″ Round Corner Full Lip Strike Plate Included
Dual backset latch included: fits either 2-3/8” or 2-3/4” backsets
Accommodates Door Thicknesses between 1-3/8” and 1-3/4”
Lifetime Mechanical and Finish Warranty (Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and will patina over time)
Solid zinc die-cast rose construction (Excluding the Andover Rose which is a stamped metal construction)
ANSI Grade 2
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Addison Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Concealed Screws | No |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Entrance, Keyed Entry |
| Keyway | C |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Knob Shape | Round |
| Trim Design | Addison |
| Handle Design | Georgian |
| ADA | No |
| Collection | Addison, Decorative Collection, Georgian |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Decorative Collection, F-Series |
| Certifications | ANSI |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Edge Bore | 7/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Color | Aged Bronze, Antique Brass, Antique Pewter, Bright Chrome, Distressed Nickel, Lifetime Polished Brass, Polished Brass, Matte Black, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.