Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Keyed Entry (Single Cylinder) Function: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Features:
Certified ANSI A156.5 Grade 2 standards
Constructed from quality materials for exceptional security
Able to use for both right or left handed applications
Screwdriver needed for an easy 3-step installation
Throw standard latch with dual option faceplates including round corner or circular drive-in
Lifetime Limited Mechanical and Finish Warranty
Features turn-button on interior side
Product Technologies:
Panic proof functionality means the keyed entry function unlocks when the door is opened from the inside. This allows you to leave quickly and conveniently, and re-enter easily.
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take less than an hour.
Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 7/8″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Knob Diameter: 2-1/8″
Projection: 2-7/8″
Latch Faceplate: Round Corner or Drive-in
Cylinder: 5 Pin C Keyway
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Century Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Entrance, Keyed Entry |
| Keyway | C |
| Panic Proof | Yes |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Knob Shape | Ball |
| Handle Design | Orbit |
| ADA | No |
| Collection | Century, Orbit |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Decorative Collection, F-Series |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Fire Rated | Yes |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Handle Height | 2.125 in. |
| Edge Bore | 7/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Handle Projection | 2.875 in. |
| Handle Width | 2.125 in. |
| Color | Antique Brass, Bright Chrome, Lifetime Polished Brass, Polished Brass, Satin Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.