Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
New F51A Panic Proof Function: This new and improved panic proof function will now unlock when the door is opened from the inside, allowing a quick and convenient exit.
Features:
Certified to ANSI 156.2 standards
BHMA Grade 2, the highest performance rating awarded to residential knob sets
Constructed from high quality materials with both security and durability in mind
This knobset can be used for left or right handed applications
Simple installation is guaranteed to fit on standard pre-drilled doors
Limited Lifetime Finish and Mechanical Warranty
Featured Technologies:
Keyed Entry (Single Cylinder) Function: Schlage single cylinder keyed entry door knob sets can be locked and unlocked from the exterior with a key, and then locked or unlocked from the inside with an associated turn-button. While primarily used to secure entrances and side doors, it can be used anywhere a little extra security is desired.
Panic Proof: The keyed entry function of this knobset will unlock when the door is opened from the inside allowing for a quick exit and convenient re-entry, you won’t have to worry about getting locked out.
Specifications:
Backset: 2-3/4″, 2-3/8″, Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Edge Bore: 7/8″
Door Thickness: 1-3/4″, 1-3/8″
Handing: Left, Reversible, Right
Cross Bore: 2-1/8″
Product Weight: 1.5 lbs
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Additional Functions:
F10-BWE: Passage Function
F40-BWE: Privacy Function
F51A-BWE (This Model): Keyed Entry Function
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Bowery Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Concealed Screws | No |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Keyway | C |
| Panic Proof | Yes |
| Rosette Shape | Round |
| Knob Shape | Flat, Round |
| Locking Mechanism | Thumbturn |
| Trim Design | Plymouth |
| Handle Design | Bowery |
| Product Weight | 1.5 lbs. |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Edge Bore | 7/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | F-Series |
| Certifications | ANSI, UL |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Color | Aged Bronze, Black Stainless, Bright Chrome, Matte Black, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones, Stainless Steel |




Reviews
There are no reviews yet.